Na Črni škatli objavljamo prispevke s področja kognitivne znanosti. Če želiš sodelovati pri ustvarjanju Črne škatle (npr. pri pisanju ali recenziranju prispevkov), nam piši na skatla.crna@gmail.com.
Pri pisanju prispevka upoštevaj sledeče osnovne napotke:
- Dolžina prispevka naj se giba v intervalu med 500 do 2500 besed. Če je to premalo, lahko prispevek objavimo v več zaporednih delih. Poleg klasičnih prispevkov o določeni temi ali raziskavi lahko pripraviš tudi intervju ali recenzijo knjige, dogodka.
- Namen Črne škatle je predstaviti kognitivno znanost širšemu občinstvu. Zato vsak prvič uporabljen znanstveni termin v zapisu pojasni in se izogibaj znanstvenemu žargonu. Piši jasno in nedvoumno. Pri pisanju skušaj pritegniti bralkino oz. bralčevo pozornost.
- Prispevek mora biti korektno podprt s strokovnimi in z znanstvenimi viri. Slog pisanja ni tako strog, kot pri znanstvenih člankih – lahko uporabljaš tudi bolj neformalno besedišče.
- Na koncu ne pozabi navesti virov; v besedilu označi vire z zaporednimi števili [1]. Na koncu jih navedi po APA standardu (in, kjer je mogoče, virom dodaj tudi spletne povezave).
- Dobrodošlo je, da v prispevku uporabiš tudi slike. Izbiraš lahko med slikami z licenco »Creative Commons« ali slike, grafe, fotografije vzameš neposredno iz znanstvenih virov ali prispevaš svoje posnetke. Pri čemer v vseh primerih ne pozabi navesti vira.
- Prispevek oblikuj kot Word dokument in nam ga pošlji na mail. Naslov Word dokumenta naj bo zapisan takole: datumoddaje_prvazacetnicaimenainpriimek (Primer: 151220_jnovak). V treh tednih ti bomo prispevek vrnili s komentarji, tako ga boš lahko pred objavo popravila/popravil. Zatem pa bo šel prispevek še skozi lekturo.
Tehnični napotki za oblikovanje prispevkov
Trenutno oblikovanje prispevkov še ni povsem avtomatizirano. Zato se je potrebno držati nekaj navodil:
- Med pisanjem prispevka citate označi s [številko v oglatih oklepajih]. Sklicev na citate ne piši nadpisano/podpisano, ampak navadno.
- Na koncu prispevka ustvari razdelek Viri in literatura, kamor zapiši vire oz. zunanje povezave.
- Vsak vir najprej naslovi z [relevantno oglato opombo].
- Vire oblikuj v skladu z APA standardi.
- Naslove (ne pa tudi avtorjev, založbe in ostalega) poveži z relevantnimi zunanjimi viri.
Primer, kako mora biti tekst oblikovan ob oddaji:
Idejo je prvi predstavil ameriški psiholog Leon Festinger leta 1956 [1]. Za primer je vzel vernike nekega kulta [2].
/…/
Viri in literatura
[1] Festinger, L., & Riecken, H. (1956). When prophecy fails. Minneapolis: University of Minnesota Press.
[2] Brehm, J. (1956). Postdecision Changes In The Desirability Of Alternatives. The Journal of Abnormal and Social Psychology, 52(3), 384–389.
Kako bo tekst izgledal na spletni strani:
Idejo je prvi predstavil ameriški psiholog Leon Festinger leta 1956 [1] . Za primer je vzel vernike nekega kulta [2].
/…/
Viri in literatura
[1] ^ Festinger, L., & Riecken, H. (1956). When prophecy fails. Minneapolis: University of Minnesota Press.
[2] ^ Brehm, J. (1956). Postdecision Changes In The Desirability Of Alternatives. The Journal of Abnormal and Social Psychology, 52(3), 384–389.